
Майнінг, майнити: (англ. mining – видобуток корисних копалин). Діяльність, яка підтримує роботу ІТ-платформи та систем, що генерують криптовалюту (наприклад, біткоїн).
Відповідно, майнери – люди, які займаються цією роботою. Як винагороду за свою працю вони отримують певну кількість криптовалюти.
Майнінг здійснюється за допомогою комп’ютерного обладнання (потужні відеокарти + процесори).
Приклад: «Намайнив 10 біткоїнів»
Майнінг – це процес, який використовується в екосистемі біткойна і низки інших криптовалют для створення нових монет, а також перевірки та захисту блокчейнів. Він задіює великі децентралізовані мережі комп’ютерів по всьому світу, які перевіряють і захищають блокчейни – віртуальні реєстри, що документують криптовалютні транзакції. За внесок у свої обчислювальні потужності комп’ютери в мережі отримують винагороду у вигляді нових монет. Усі залишаються в плюсі: майнери підтримують і захищають блокчейн, блокчейн нагороджує їх монетами, а монети дають майнери стимул підтримувати блокчейн.
Як це працює?
Існує три основні способи отримання біткойнів та інших криптовалют. Ви можете купити їх на біржі, наприклад, Coinbase, отримати як оплату за товари чи послуги або «намайнити» їх. Це третя категорія, яку ми тут пояснюємо на прикладі біткойна.
Можливо, ви замислювалися про те, щоб спробувати зайнятися майнінгом біткойнів самостійно. У перші роки поширення біткойна майнити міг будь-хто, у кого був більш-менш потужний домашній комп’ютер. Однак у міру зростання блокчейна зросла й обчислювальна потужність, необхідна для його підтримки. (І зросла суттєво: обчислювальна потужність, необхідна для майнінгу одного біткойна 2024 року, значно вища – приблизно в 6 разів – ніж 2009 року, коли було видобуто перші блоки біткойна, через експоненціальне зростання складності майнінгу за останні 15 років, оскільки до мережі долучилося більше майнерів).
У результаті аматорський майнінг біткойнів уже багато років не приносить прибутку ентузіастам. Практично весь майнінг нині здійснюється спеціалізованими компаніями або групами людей, які об’єднують свої ресурси. Але все одно корисно знати, як це працює.
Спеціалізовані комп’ютери виконують обчислення, необхідні для перевірки та запису кожної нової транзакції біткойнів і забезпечення безпеки блокчейна. Верифікація блокчейна вимагає величезної кількості обчислювальних потужностей, які майнери добровільно надають.
Майнінг біткойнів дуже схожий на запуск великого центру обробки даних. Компанії купують обладнання для майнінгу і платять за електроенергію, необхідну для його роботи (і зберігання). Щоб це було прибутково, вартість зароблених монет має бути вищою, ніж вартість майнінгу цих монет.
Що мотивує майнерів? У мережі проводиться лотерея. Кожен комп’ютер у мережі прагне першим вгадати 64-значне шістнадцяткове число, відоме як «хеш». Що швидше комп’ютер зможе видавати припущення, то більша ймовірність, що майнер отримає винагороду.
Переможець доповнює реєстраційний журнал блокчейна всіма новими перевіреними транзакціями, тим самим додаючи в ланцюжок новий перевірений «блок», який містить усі ці транзакції, і отримує заздалегідь обумовлену кількість нових намайнених біткойнів. (У середньому це відбувається кожні десять хвилин.) Станом на квітень 2024 року винагорода становить 3,125 біткойна за блок, і оскільки складність майнінгу збільшується з кожним новим халвінгом, винагорода продовжуватиме зменшуватися, поки не залишиться жодного біткойна, який можна намайнити.
Максимально можлива кількість біткойнів – 21 мільйон. Останній блок теоретично буде сформований у 2140 році. З цього моменту майнери більше не розраховуватимуть на нещодавно випущені біткойни як винагороду, а натомість покладатимуться на комісію, яку вони стягують за проведення транзакцій.
Наскільки це важливо?
Крім випуску в обіг нових монет, майнінг посідає центральне місце в безпеці біткойна (і багатьох інших криптовалют). Він перевіряє і захищає блокчейн, що дає змогу криптовалютам працювати як однорангова децентралізована мережа без необхідності нагляду з боку третіх осіб. І це створює стимул для майнерів вносити свої обчислювальні потужності в мережу.